Ohlasy roku 2021 pohledem čtenářského zájmu

Končící rok 2021 vybízí opět k tomu, abychom si jej připomněli také pohledem do statistik čtenosti našeho webu. Jaké události a zajímavosti vás čtenáře v roce 2021 nejvíc zajímaly? Vedle pandemie byla letos dominantní politika – střet zájmů místostarosty Radka Mazáče a výměna koalice na boskovické radnici.

Jedna z nejlajkovanějších letošních fotografií na našem facebookovém profiluJedna z nejlajkovanějších letošních fotografií na našem facebookovém profilu   foto: Tomáš Znamenáček

O dominantních tématech roku asi nejlépe vypovídá, že politická krize na boskovické radnici je mezi našimi deseti nejčtenějšími články v roce 2021 zastoupena čtyřikrát a pandemie koronaviru třikrát. O zbylá místa se podělilo téma adopce, které jsme probrali v rozhovoru s Teou Šimonovou, komplikovaná dopravní situace pro cestující do Brna a také nový jednotný vizuální styl města.

Pokud bychom nejčtenější články sledovali dál, zjistili bychom velký zájem také o problémy majitelů bytů na Lidické, vstup Jany Syrovátkové do politiky či kruhový objezd u pošty.

Zajímaly vás ale také vlastivědné texty: první díl nového seriálu Zuzany Slačálkové o památkách, věnovaný kostelu sv. Jakuba, text Hynka Skořepy o Amatérské jeskyni, článek Heleny Janíkové o Danielu Low-Beerovi, jeden z dílů rovněž nového seriálu Ladislava Oujeského z Paměti národa o Zdeňku Komárkovi a speciální historický text o Františku Hrubém, který nám zaslal historik Jiří Řezníček.

Nejúspěšnější komentář napsal Tomáš Znamenáček – o tom, jak pejsek a kočička vařili sportovní halu.

Prvních deset textů

Na úplnou špici čtenářského zájmu se letos probojoval text, který vznikl v březnu, když vrcholila koaliční krize na boskovické radnici – rozhovor s tehdejším místostarostou Radkem Mazáčem pořídil Marek Osouch. Na druhém místě je zpravodajský text z ledna, který celou kauzu střetu zájmů otevřel, a hned na čtvrtém místě je ještě další zpravodajský text, který propojení místostarostovy firmy na boskovickou zakázku zmapoval ještě podrobněji. Do první desítky článků se dostal ještě rozhovor s místostarostou Lukášem Holíkem, který byl hlavním politickým strůjcem toho, že se kauza nezametla pod koberec, což ovšem nakonec i jeho stálo post ve vedení města.

Na třetím místě v pomyslné soutěži čtenosti skončil mimořádný rozhovor, který pořídila nová posila Ohlasů Nikol Halamásková s vrchní sestrou ARO a JIP Martinou Zemánkovou a staniční sestrou ARO Alenou Trnovou o aktuální dubnové situaci a průběhu pandemické krize v nemocnici v Boskovicích. Na desátém místě je rozhovor, který předcházel – na samém začátku března informoval o rychle se zhoršující situaci v nemocnici v rozhovoru jednatel Dan Štěpánský. Z dění v nemocnici čtenáře také zajímaly první informace o lednovém rozjezdu očkování.

Jako nadregionální téma a silný lidský příběh se prosadil rozhovor s Teou Šimonovou o adopci. Velký zájem byl o dopravu ve směru na Brno, která se mnohým cestujícím na konci letošního roku ještě silně zkomplikovala. Deváté místo obsadila anketa – čtyři pravda ne moc lichotivé názory na nový jednotný vizuální styl města.

Žebříček nejčtenějších textů za rok 2021 vypadá tedy takto:

  1. Rozhovor s Radkem Mazáčem
  2. Střet zájmů Radka Mazáče
  3. Rozhovor se sestrami ARO a JIP Martinou Zemánkovou a Alenou Trnovou
  4. CZT a Energochem
  5. Očkování začíná
  6. Rozhovor s Teou Šimonovou
  7. Výluka na trati do Brna
  8. Rozhovor s Lukášem Holíkem
  9. Anketa k jednotnému vizuálnímu stylu
  10. Rozhovor s šéfem nemocnice Danem Štěpánským

Kromě celkového pořadí je také zajímavé podívat se na to, co vás zajímalo postupně během roku, jak šly jednotlivé měsíce.

Leden

Měsíc leden byl opravdu unikátní, protože v něm vznikly hned čtyři nejúspěšnější texty: střet zájmů Radka Mazáče, propojení jeho firmy s CZT, začátek očkování v nemocnici a rozhovor s Teou Šimonovou. S mírným odstupem následoval rovněž dost úspěšný rozhovor s mladým politikem Martinem Staňkem.

Únor

Mezi únorovými články byl nejúspěšnější komentář, který rozebíral probíhající boskovickou politickou kauzu: Střet zájmů není jen prázdné slovo. A politická odpovědnost také ne. Velký zájem byl také o rozhovor s mladým hudebníkem Patrikem Slezákem, který si říká leafur a v lockdownu nahrál nové album. Na třetím místě skončil rovněž komentář, který se tentokrát věnoval chystané změně ve vedení Kulturních zařízení města Boskovice. A značný zájem byl také o informace k plánované nové výstavbě Na Chmelnici.

Březen

V březnu vznikl zmíněný nejúspěšnější text – rozhovor s Radkem Mazáčem. Ve stejném měsíci jsme uveřejnili ještě zmíněnou anketu o jednotném vizuálním stylu a rozhovor s Danem Štěpánským o nemocnici. Bodoval také zpravodajský text o pádu koalice. Z nepolitických témat silně zarezonoval rozhovor s fotografem Boskovic Kamilem Vočkem Altrichterem. Březen se stal měsícem, kdy se Ohlasy četly vůbec nejvíc z celého roku.

Duben

V dubnu jsme pořídili dva již rovněž zmíněné úspěšné rozhovory z celkové první desítky – o covidu s nemocničními sestrami a o odchodu z radnice s místostarostou Lukášem Holíkem. Velký zájem byl také o článek, ve kterém jsme představili nové vedení Boskovic. Hodně vás zaujal i návrh SRABu na řešení areálu Červená zahrada.

Květen

Květnovým článkům vévodí text o problémech majitelů bytů na Lidické ulici. Dále článek o Boskovické spojce a dopravních potížích s ní spojených, článek o léčbě covidu v boskovické nemocnici a s velkým zájem se setkal i podcast Hřebenovka, který moderují Marek Čech a David Liber – v květnu si pozvali pedagožky Izabelou Štěpánkovou a Kateřinou Oujeskou k debatě nejen o distanční výuce.

Červen

Nejúspěšnější červnový text nás zavedl mimo Boskovice. Jedná se o rozhovor s Inou Liškovou a Bárou Danielovou z kunštátského spolku Na Slunci, který mimo jiné připravuje větší proměnu areálu Jelínkovy chaty v Kunštátě. I v červnu hodně zarezonoval komentář – tentokrát věnovaný přímo Ohlasům, neboť jsme museli reagovat na osobní nařčení ze strany jednoho ze zastupitelů. Hodně se četla i zpravodajská informace o tom, že končí jednatel boskovické nemocnice Dan Štěpánský. Ten se však posléze rozhodl v nemocnici zůstat. Hojně se četl i rozhovor s Janou Krajčovičovou Tajovskou o její proměně ze zpěvačky v operní režisérku.

Červenec

V prvním prázdninovém měsíci město představilo návrh sportovní haly od mexického architekta Alberto Kalacha. Dále čtenáře zaujal report Z radnice, ve kterém se řešilo třeba málo míst v mateřských školách nebo bourání hotelu Velen. Sledovaným tématem byla i kolaudace prostor, ve kterých sídlí Prostor – kulturní a komunitní centrum.

Srpen

V srpnu zemřela legenda mezi boskovickými sportovci Olga Oldřichová a právě vzpomínka na ni od Heleny Janíkové se stala nejčtenějším článkem měsíce. Dále vás zaujal komentář architekta Petra Ondráčka I důležité stavby mohou být navrženy s pokorou a skromností a text o 60 letech boskovického letního kina.

Září

Hitem mezi zářijovými texty se stal článek, který nám z ničeho nic poslal bývalý historik boskovického muzea Jiří Řezníček – popsal v něm příběh Františka Hrubého ze Skalice nad Svitavou z 50. let 20. století. Velmi vás zaujal také rozhovor o připravované nové základní a mateřské škole v Sudicích. Dále rozhovor se zakladatelkou spolku Ječmen Radkou Krejčířovou o volnočasových aktivitách dětí a do třetice rozhovor s porodní asistentkou Barborou Brzobohatou a dulou Markétou Nedbalovou o festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství.

Říjen

V říjnu vás nejvíce zajímaly bližší informace o stavbě okružní křižovatky pod poštou. Dále článek o tom, že boskovičtí strážníci posílí hlídky v terénu a budou mít i novou služebnu. A zaujal vás i rozhovor s tvůrci fotokomiksu, který vychází v Ohlasech – Michalem Grigou, Lenkou Dokoupilovou a Tomášem Znamenáčkem. A po volbách do Poslanecké sněmovny čtenáře také zajímalo, jak jsme volili zde v Boskovicích a v regionu.

Listopad

Listopadovým tématem číslo jedna se stal vstup Jany Syrovátkové do politiky a ohlášení vzniku nové občanské kandidátky. Dále to byl celkově nejúspěšnější letošní komentář ke stavbě sportovní haly a informační text o stavu příprav stavby silnice D43.

Prosinec

Prosinci dominovalo téma výluky vlaků na trase z Boskovic do Brna. Hojně se četl report z prosincového zastupitelstva a z tiskové konference po prosincovém jednání rady. Zaujal vás také komentář o tom, že boskovičtí politici selhávají ve svém hlavním úkolu – ve vyjednávání shody. A také text o pamětníkovi důležitých událostí 20. století Zdeňku Komárkovi.

Rok v Ohlasech

O situaci v našich novinách jsme podrobněji informovali v jednom z prosincových textů. Celkově můžeme opět konstatovat, že zájem čtenářů o naše texty byl také letos velmi silný. Díky!

další zpravodajství