Ohlasy roku 2022 pohledem čtenářského zájmu

Končící rok 2022 vybízí opět k tomu, abychom si jej připomněli také pohledem do statistik čtenosti našeho webu. Jaké události a témata vás čtenáře v roce 2022 nejvíc zajímaly? Stanovit hlavní téma je tentokrát jednoduché – byly to nepřekvapivě komunální a senátní volby. Ale táhla i jiná témata.

Letošní nejlajkovanější fotka na FB Ohlasů je ze slavnostního provedení Smetanovy Mé vlasti u příležitosti 800. výročí od první zmínky o Boskovicích.
Letošní nejlajkovanější fotka na FB Ohlasů je ze slavnostního provedení Smetanovy Mé vlasti u příležitosti 800. výročí od první zmínky o Boskovicích.foto: Tomáš Trumpeš

O dominanci volebního tématu asi nejlépe vypovídá, že v první desítce nejčtenějších článků jsou letošní volby zastoupeny hned šestkrát. Dvě zastoupení má Boskovická spojka, jedno festival Raveyard a poslední připadá reportu z radnice, ke kterému nejspíš přitáhly pozornost informace o ubytování ukrajinských válečných uprchlíků ve městě.

Pokud bychom sledovali témata za první desítkou, zjistili bychom velký zájem také o příběh Jiřího Rožka, vypnutí diskuse pod facebookovým profilem města, tématiku sexuálního obtěžování, BozaCon, soudní dohru boskovické solární elektrárny a sečení trávníků ve městě.

Z našich seriálů byl tedy jednoznačně nejúspěšnější díl o komunistickém útlaku vůči rodině veterináře Jiřího Rožka, dále táhlý hřbet Faberka mezi Skalicí a Jabloňany, článek o odsunu židovských obyvatel města, text o ukrajinské grafice a výslovnosti a také představení hrobníka Jana Soukala, který se stará o židovský hřbitov.

Nejúspěšnější komentář roku napsal Hynek Skořepa, který si kladl otázku, jestli opravdu potřebujeme Boskovickou spojku.

Vedle článků samotných ale musíme zmínit, že letos jste projevili také velký zájem o volební videorozhovory, nejvíce o rozhovor s lídryní Změny22 Janou Syrovátkovou, která se stala novou starostkou. Potěšil nás obrovský zájem o předvolební debatu s kandidáty na starost(k)u.

Na konci roku jsme se také s větší intenzitou vrhli do natáčení podcastu. Nejposlouchanější díl jsme ale pořídili už v létě a je to povídání s Tomášem Znamenáčkem o jeho putování přes Pyreneje.

Prvních deset textů

Na špici čtenářského zájmu se letos dostal text, ve kterém jsme v září publikovali výsledek voleb. Na druhém místě je článek, ve kterém jsme v srpnu po zveřejnění statistickým úřadem oznámili zveřejnění kandidátních listin v Boskovicích a na třetím místě je text, který představil v té době známé kandidáty na senátora. A na čtvrtém místě skončila povolební informace o ustavení nové koalice.

Politika se do první desítky dostala ještě článkem o uskupení Změna22 a oznámením o počtu kandidátek ve městě.

Boskovickou spojku zastupuje zmíněný komentář Hynka Skořepy a také zpravodajský text o novinkách v přípravě projektu, které oznámila forma Kordis.

Do první desítky se letos probojoval jen jeden rozhovor, a to s pořadateli festivalu Raveyard. Tématika uprchlíků se pak postarala o nadstandardní zájem o report Z radnice.

Žebříček nejčtenějších textů za rok 2021 vypadá tedy takto:

  1. Výsledky voleb
  2. Zveřejnění kandidátek
  3. Senátoři
  4. Nová koalice
  5. Potřebujeme spojku?
  6. Změna22
  7. Deset kandidátek
  8. Rozhovor Raveyard
  9. Boskovická spojka
  10. Report Z radnice

Kromě celkového pořadí je také zajímavé podívat se na to, co vás zajímalo postupně během roku.

Leden

Nejčtenějším lednovým článkem je rozhovor Nikol Halamáskové s doktorandkou olomoucké univerzity Markétou Kopeckou o sexuálním obtěžování. Dále je to report Z radnice, ve kterém jsme oznámili konec Zdeňka Fránka jako městského architekta, informace o přímém spojení do Brna a umístění sportovní haly. Velký zájem byl i o článek věnovaný úvahám o vzniku supermarketu v Červené zahradě.

Únor

Z únorových textů zaujal nejvíc seriál Každý má svůj příběh spolupracovníka Paměti národa Ladislava Oujeského, konkrétně díl o Jiřím Rožkovi. Následoval rozhovor o BozaConu s Tomášem Liznou a Barborou Bolomskou z KZMB a článek o kritice návrhu sportovní haly.

Březen

V březnu jsme zveřejnili dva výrazné zpravodajské texty, které uspěly v celoročním srovnání. První byly informace o Boskovické spojce, druhé informace Z radnice o ubytování uprchlíků. Třetím nejúspěšnějším textem je komentář reagující na vypnutí facebookové diskuse pod profilem města.

Duben

Dubnovým lídrem se stal komentář Hynka Skořepy k Boskovické spojce. Následují informace o soudních dopadech podvodů okolo boskovické solární elektrárny a článek o tom, jak Boskovice pomáhají ukrajinským uprchlíkům.

Květen

V květnu jsme začali představovat hlavní subjekty kandidující v komunálních volbách a čtenářský zájem předznamenal i volební výsledky, což jsme ale tehdy samozřejmě netušili. Postupně se tedy seřadily texty o uskupeních Změna22, Naše Boskovice a SPOLU.

Červen

Nejčtenějším červnovým textem je představení v té době známých kandidátů do Senátu. A následuje představení dalších stran: STANu a ČSSD.

Červenec

Červenci dominovala informace o deseti kandidujících subjektech ve městě a hned za ní následuje rozhovor s pořadateli festivalu Raveyard. Na třetí místo se vyšvihla reakce Zelené peřiny na způsob městských sečí v horkých letních měsících.

Srpen

V srpnu si první místo zabraly informace o podrobném zveřejnění boskovických kandidátních listin pro komunální volby. Druhé byly další informace o kandidujících senátorech a o prohraných soudech města kvůli krácené dotaci Centra polytechnické výchovy.

Září

Volební září je ve čtenářském zájmu jednoznačné: první výsledky voleb, druhá informace o vytvoření koalice a třetí první povolební komentář k jejímu ustavení.

Říjen

V říjnu se nejvíc četl rozhovor s nastupujícím vedením města – starostkou Janou Syrovátkovou a prvním místostarostou Lukášem Holíkem. Na druhém místě skončila omluva Ohlasů za pochybení v informacích o přepočítávání hlasů a na třetím komentář Lukáše Pokorného Na obranu dráhy.

Listopad

Z listopadových textů nejvíce zaujal rozhovor Martiny Vaškové s provozovatelkou jógového studia Petrou Paděrovou. Následuje zpravodajský text o snaze bytového domu přejít na vytápění tepelným čerpadlem a informace Z radnice.

Prosinec

V prosinci se prosadilo naše nové podcastové úsilí. Na prvním místě je díl s podnikatelem Igorem Láníkem, na třetím místě s mladým politikem z ODS Martinem Staňkem. Mezi ně se na druhé místo prosadila anketa s opozicí k městskému rozpočtu na příští rok.

Rok v Ohlasech

Pro Ohlasy byl letošní volební rok samozřejmě velmi náročný, komunální volby jsou taková naše olympiáda. Vzhledem k vynaloženému úsilí nás velmi těší, že zájem o naši práci byl velký. Děkujeme! Přispět na Ohlasy můžete na ohlasy.info/darujte.