Zpravodajský přehled

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v říjnu na Boskovicku událo.

Rozvodněná říčka BěláRozvodněná říčka Bělá   foto: Město Boskovice

Druhá vlna pandemie koronaviru se projevila i na okrese Blansko. Aktuálně pozitivních bylo k poslednímu říjnu 2177, ještě na konci září to bylo 189 lidí. Kumulativní počet pozitivně testovaných vyskočil dle pravidelných hlášení krajských hygieniků za měsíc ze 416 na 2762 lidí. V září zemřel na okrese Blansko v souvislosti s onemocněním covid-19 první člověk. V říjnu bylo evidováno 27 úmrtí.

Začala fungovat iniciativa Pomáháme Boskovicím.

Náročná situace je také na covid oddělení boskovické nemocnice.

Proběhly krajské volby. Na jižní Moravě zvítězilo hnutí ANO, ale vládnoucí koalici sestavili druzí lidovci s Piráty, ODS a Starosty. Hejtmanem se stane lidovec Jak Grolich. Ustavující jednání krajského zastupitelstva je naplánováno na 11. listopadu.

Uplynula polovina funkčního období radnic měst a obcí. Ohlasy při té příležitosti mluvily se starostou Jaroslavem Dohnálkem, prostor k hodnocení dostala i opozice.

Na říčce Bělé bylo dosaženo třetího stupně povodňové aktivity.

Novým ředitelem boskovické ZUŠ byl jmenován Petr Prosser.

Letní kino Boskovice se letos opět stalo nejnavštěvovanějším letní kinem v České republice. V sezóně je navštívilo přes 10 tisíc diváků.

Začalo hlasování o projektech v participativním rozpočtu.

Soud potrestal bývalého šéfa boskovického stavebního odboru čtyřletou podmínkou za zanedbání kontroly při kolaudaci boskovické solární elektrárny.

Městská rada stvrdila výběr pěti uchazečů o vytvoření architektonického návrhu sportovní haly.

V nemocnici byla otevřena nová ambulance pro děti a dorost.

Příští rok má být zbourán hotel Velen. Společně s okolními plochami bude místo prozatím upraveno pro parkování. Do budoucna tady vedení města chystá stavbu sportovní haly.

Novou předsedkyní boskovické TOP 09 se stala Michaela Žejšková.

Město představilo plán péče o zeleň.

Vedení města vyhodnotilo dosavadní provoz elektrických koloběžek Bolt. Fungovat by v Boskovicích měly po zimní odmlce zase od jara.

Město nakonec usiluje o to, aby došlo k omezení provozu na Kamenici.

Řidiči hojně porušují zákaz vjezdu před Zelenou školou.

Byla dokončena výmalba betonové zdi v Pilském údolí.

Pedagogická škola připravuje stavbu nové budovy.

Piva uvařeného v Boskovicích se místní nedočkají příští rok na jaře, ale až na podzim. Opravy panského pivovaru v Podhradí, který koupil podnikatel Luděk Řehoř, jsou rozsáhlejší, než bylo původně v plánu, a mají několikaměsíční skluz.

I přes deštivější počasí posledních týdnů eviduje provozovatel vodovodní soustavy, jimž je Vodárenská akciová společnost, v některých obcích stále kritických nedostatek vody v podzemních zdrojích. Regulace odběru platí v Lysicích, Sulíkově nebo Kladorubech až do poloviny prosince.

Ve Lhotě Rapotině stále probíhají diskuze o přesunu provozního zázemí kamenolomu blíže obci, proti čemuž se už před dvěma lety jasnou většinou postavili místní v referendu.

Nové vedení si zvolil boskovický Unijazz. Do čela spolku provozujícího kulturní a komunitní centrum Prostor se dostal náš redakční kolega Tomáš Znamenáček.

Videoklip k písni frontmana kapely Znouzectnost Pověst o Velenovi a založení Boskovic vytvořila výtvarnice Alžběta Tátošová.

další zpravodajství