Zpravodajský přehled za duben

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v dubnu na Boskovicku událo.

Nová městská radaNová městská rada   foto: Jaroslav Parma

Oproti celorepublikovému stavu ustupuje pandemie koronaviru na okrese Blansko pomaleji. V dubnu zde v souvislosti s covidem zemřelo dalších asi 40 lidí, v březnu to bylo 45 lidí. Celkem hygienici na okrese evidují už přes 320 úmrtí. Počet aktuálně pozitivně testovaných ale poklesl během měsíce na méně než polovinu a činil na konci dubna okolo osmi set lidí. Za duben přibylo více než tisíc případů, přičemž za březen to byly přes tři tisíce.

Zastupitelstvo stvrdilo novou boskovickou koalici ODS, ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a Boskováci. Ke starostovi Jaroslavu Dohnálkovi byli zvoleni místostarostové Petr Malach (ČSSD) a Michaela Žejšková (TOP 09), dovoleni byli i noví radní: Karel Ošlejšek (ČSSD), Michal Knödl a Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Politická krize skončila.

Na radnici tak končí oba dosavadní místostarostové Lukáš Holík (ANO) i Radek Mazáč (STAN a Sportovci).

Architekti ze spolku SRAB zveřejnili vlastní návrh řešení sportovního a volnočasového areálu Červená zahrada.

Městu se podařilo scelit vlastnictví pozemků v proluce U Koupadel. V budoucnosti plánuje proluku zastavět.

Probíhá testování ve firmách a ve školách. Velké boskovické podniky zachytily během dvou týdnů celkem 20 pozitivních osob. 

Byla zahájena rekonstrukce Hybešovy ulice.

Na jihu Moravy klesla nezaměstnanost na 4,6 procenta.

Odstartoval druhý ročník participativního rozpočtu, projekty je možné přihlašovat do 30. června. Vyhrazeno je pro letošek 400 tisíc korun.

Zastupitelstvo schválilo směnu pozemků na Chmelnici. Město získá část pozemků pro výstavbu další ulice, developeři z BK Investu pozemky pro stavbu bytových domů. Směně předcházela kritika a diskuse na zastupitelstvu.

Oldřich Kovář se na zastupitelstvu loučil s funkcí ředitele KZMB. Nahradí jej Ondřej Dostál.

Na náměstí 9. května vznikne nové separační stanoviště. Mělo by být podobné tomu na Bílkově ulici.

V rámci velkoplošných oprav chodníků je letos v plánu dokončení ulice Ludvíka Vojtěcha, levá strana ulice Bedřicha Smetany při pohledu od Sokolské a chodníky v areálu Městské správy sociálních služeb na ulici Sadová.

Audit nemocnice, který zpracovala za 770 tisíc společnost Deloitte, je hotov. Jeho závěry tlačí město k úvahám o privatizaci nemocnice.

Hotový je i audit stavby CZT Boskovice střed. K dispozici ho zatím dostali zastupitelé.

Město schválilo dotaci 2 miliony korun na výměnu dvou kotlů v systému CZT. Další investice by měly následovat.

Cena za vodné a stočné bude letos necelých 107 korun. Město plánuje intenzifikaci čistírny odpadních vod a další opravy.

Město rozdělilo dotace na opravy památek a na obnovu objektů, které se nacházejí v památkové zóně, ale památkami prohlášené nejsou.

Město plánuje cyklostezku z Boskovic do Vratíkova. Optimální trasu hledá pracovní skupina.

Boskovice připravují koncepci rodinné politiky na léta 2021–2030, problematiku řeší sociální komise a pracovní skupina rodinné politiky.

Město Boskovice pořídilo do Mladkova radar na měření rychlosti. V Mladkově plánují také opravu hřiště.

Město získalo téměř třímilionovou dotaci na projekt s názvem Boskovice rozvíjí komunikaci.

Plánuje se aktualizace strategického plánu města Boskovice.

Město řeší navýšení kapacity mateřské školy na Lidické formou rekonstrukce nebo přístavby a také zlepšení dopravní situace kolem budovy.

Rodačka z Boskovic Marie Henzlová převzala ocenění za účast v odboji během druhé světové války. 

Suchý investuje do kempu, na břehu rybníka vznikly nové apartmány.  Obec plánuje postavit i novou hasičskou zbrojnici s veškerým zázemím. 

Koupaliště v Lysicích bude mít za tři miliony nové rozvody vody a elektřiny, opravují se i převlékárny a toalety. 

Restaurovaná opona od malíře Otakara Kubína se vrátila do Vanovic.

Potok Výpustek ve Skalici nad Svitavou zbarvila neznámá červená látka. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí. 

Stavba průtahu Rájcem je v plném proudu. Hotová by měla být příští rok na podzim.

V regionu pokračují archeologické nálezy v trase plánovaného plynovodu Moravia.

Zastánci Svárovské aleje svůj boj nevzdávají. Alice Hrbková a Hynek Skořepa byli za svou snahu o záchranu aleje nominováni na Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin.

další zpravodajství