Zpravodajský přehled za září

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v září na Boskovicku událo.

Nově otevřené centrum polytechnické výchovyNově otevřené centrum polytechnické výchovy   foto: Tomáš Znamenáček

Sportovní hala by měla stát na Hybešově u takzvané národohospodářské školy. Po komplikovaném jednání o tom rozhodlo zastupitelstvo.

V Boskovicích trvá realitní boom. Připravuje nebo staví se více než 500 bytů.

Začaly přípravy rozpočtu města na rok 2020.

Provoz zahájilo boskovické Centrum polytechnické výchovy a vzdělávání, které vyrostlo u základní školy na Slovákově ulici.

Město má hotovou studii na vybudování kruhového objezdu u pošty.

Boskovice musí během několika příštích let modernizovat čistírnu odpadních vod. Po nákladné investici zvládne vyčistit o polovinu více vody než dnes.

Na druhý pokus schválila městská rada firmu, která jí bude manažersky zajišťovat nový evidenční a motivační systém odpadového hospodářství. Spuštěn by měl být v příštím roce.

Majitel hotelu Velen a pozemku po bývalém lihovaru Jan Paroulek je nespokojen s probíhajícími jednáními a tlačí město, aby se k nabídce jasně vyjádřilo. Vedení města deklaruje, že o pozemky zájem má, ale požadovaná cena 3500 korun za metr čtvereční je pro ně nepřijatelná, požaduje slevu alespoň na 2900 korun u pozemků se stavbami určenými k demolici a 3200 u „čistých“ pozemků.

Boskovická nemocnice udělala definitivní tečku za vyhazovem svého bývalého náměstka pro ekonomiku a správu a někdejšího ministra zdravotnictví za ODS Tomáše Julínka. Peněžní náhradu mu nemocnice sice vyplatila, po nikom však už vzniklou škodu nebude chtít.

Nemocnice dosáhla za první pololetí zisku 6,4 milionu korun, přičemž prognózován byl zisk okolo milionu korun na celý rok. A Jihomoravský kraj pošle do nemocnice další 1,5 milionu korun na provoz. V letošním roce už přispěl částkou 3,5 milionu.

Minerva propouští: „Po celozávodní dovolené začátkem srpna došlo ze strany mateřské společnosti Duerkopp Adler AG k poklesu zakázek. To bude mít dopad na personál a budou probíhat úsporná opatření do konce roku. Zaměstnáváme agenturní pracovníky, kde budou pracovní poměry ukončeny a smlouvy na dobu určitou nebudou prodlužovány. Finální počty nejsou ještě upřesněny. Jednáme s odborovou organizací o dalších možnostech a krocích,“ řekla šéfka Minervy Romana Špačková.

Vedení města vyjádřilo své požadavky k Boskovické spojce. Mimo jiné žádá mimoúrovňové křížení přejezdu u křižovatky u Slavie.

V Pilském údolí byla dokončena oprava mostu. Po několika letech oprav silnice i mostu blíže k Boskovicím je možné tudy projíždět bez omezení. Na příští rok plánuje krajská Správa a údržba silnic ve spolupráci s městem opravit zbývající část cesty v Podhradí až ke křižovatce s Dukelskou.

Výtvarnou výzdobu zdi v Pilském údolí chce město svěřit studentům či žákům boskovických škol.

S následky kůrovcové kalamity se potýkají také boskovické městské lesy. V prvním pololetí kvůli tomu činila ztráta v lesním hospodářství přes 150 tisíc korun.

Město vyhlásilo Cenu za kulturu za období 2017–2019. Nominace se podávají do 10. listopadu.

Zastupitelé nevyslyšeli opětovnou snahu společnosti T-Car získat pozemek na příjezdu do města naproti Kauflandu a umístit zde reprezentativnější reklamní poutač, jeden až dva vozy na nájezdových rampách a v budoucnu zde vybudovat dobíjecí stanici elektromobilů.

Více než dva roky už vodohospodáři pracují na rekonstrukci hráze boskovické přehrady za 138 milionů korun. Práce by měly být dokončené teď na podzim a podle vyjádření Povodí Moravy skutečně finišují se stavbou, která by měla odolat i desetitisícileté vodě. Lidé se však na hráz znovu podívají až po kolaudaci ve druhé polovině příštího roku. Na podzim 2020 se pak dělníci přesunou na opravu hráze Křetínky.

V brněnské nemocnici bojoval o život tříletý chlapec z Blanenska nakažený tetanem. Jeho rodiče v minulosti odmítli očkování i antibiotika.

V Chrudichromech zabavil stát majiteli smečku týraných vlčáků.

Bylo otevřeno workoutové hřiště.

V muzeu byla zahájena velká výstava děl Otakara Kubína.

další zpravodajství