Zpravodajský přehled za listopad

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v listopadu na Boskovicku událo.

Louka v proluce uspěla v participativním rozpočtuLouka v proluce uspěla v participativním rozpočtu   foto: Tomáš Trumpeš

Druhá vlna pandemie koronaviru si v listopadu na okrese Blansko vyžádala další oběti. V září zemřel na okrese Blansko v souvislosti s onemocněním covid-19 první člověk, v říjnu bylo evidováno 27 úmrtí a v listopadu jich bylo podle hlášení Krajské hygienické stanice 94.

Aktuálně pozitivních bylo na okrese k poslednímu listopadu 660, což představuje pokles, neboť nejvyšší naměřená čísla přesahovala dva tisíce. Kumulativní počet pozitivně testovaných vyskočil za měsíc z 2762 na 4633 lidí. To by znamenalo, že opatření zabrala, neboť pozitivně testovaných je skoro o pět set méně než v říjnu.

Vedení boskovické radnice představilo návrh rozpočtu města na rok 2021.

Vítězem prvního ročníku participativního rozpočtu se stala Louka v proluce U Koupadel.

Město se rozhodlo zrušit prakticky všechny společenské vánoční akce. Neuskuteční se vánoční jarmark ani silvestrovské promítání v letním kině, rozsvícení vánočního stromečku proběhlo online. Letos neproběhne ani rozdávání vánoční polévky pro bohaté i chudé.

Slibovaná oprava ulice v Podhradí, která bude pokračovat od Pilského údolí směrem ke křižovatce se silnicí na Prostějov, začne od 1. března.

Architektonickou soutěží na sportovní halu se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, zatím pouze probíhá šetření. Z pěti vybraných ateliérů své návrhy odevzdaly pouze dva, z toho jeden neúplné. O osudu soutěže rozhodne v prosinci městská rada.

Radní odmítli návrh na zveřejňování materiálů před jednáním rady a podrobnější zápisy, které by prezentovaly obsah diskuse.

Jihomoravský kraj zamítl námitky sousedů k plánované stavbě knihovny, v nejbližší době se tak rozběhne územní řízení.

Paušální cena za odpad bude pro každého občana Boskovic v roce 2021 činit 720 korun. Pokud je ale zapojen do nového motivačního systému, může ušetřit.

Mírně se navýší cena vody, a to přibližně o 5 až 7 procent, pro letošek byla stanovená na 106 korun za kubík. O necelých sto korun klesne po převzetí systému městem předběžná cena tepla v CZT, a to na 542 korun za gigajoul.

Jedna z větších investic plánovaných na příští rok je oprava Hybešovy ulice, a to od národohospodářské školy ke křižovatce s ulicí Křižíkovou. Zmizí odtud kamenné kostky a kromě nového povrchu dojde i k rozšíření jízdních pruhů.

Rada města připravila zastupitelstvu ke schválení dotační tituly určené pro rozdělení peněz do kultury, volnočasových aktivit, památkové zóny a sportu. Kultura bude mít nový systém rozdělování grantů.

Na Milánovech postaví soukromý investor čtrnáct nových rodinných domů. Město se Svazkem zde budou pokračovat v opravách kanalizace a komunikací.

Stavba kruhového objezdu u Sebranic by podle senátorky Jaromíry Vítkové mohla začít už za dva roky.

Z redakční rady Boskovického zpravodaje odstoupila Kristýna Znamenáčková, protože se jí nedařilo prosadit změny obsahu.

Z muzea odešel skoro po dvaceti letech historik Petr Vítámvás.

Na trhu se objevilo nové boskovické pivo BOS.

V Crhově u Olešnice mají nejméně do konce února příštího roku omezený odběr vody, a to zejména k zalévání zeleně, mytí automobilů a napouštění bazénů. Vodní zdroj, který zásobuje Crhov, nemá dostatečnou rezervu pro zvyšování odběrů vody a nemá dostatečnou kapacitu nových odběratelů na vodovod.

další zpravodajství