Zpravodajský přehled za prosinec

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v prosinci na Boskovicku událo.

Vizualizace nové podoby parku u zámeckého skleníkuVizualizace nové podoby parku u zámeckého skleníku   foto: Město Boskovice

S posledním měsícem roku 2020 můžeme sečíst také statistické údaje, které sledujeme v boji s pandemií koronaviru. Podle údajů Krajské hygienické stanice si nemoc covid-19 v okresu Blansko vyžádala celkem 169 obětí, přičemž v prosinci to bylo 47 úmrtí, což je pokles oproti listopadovým 94 úmrtím.

Aktuálně pozitivních bylo na okrese k poslednímu prosinci 861, což naopak ukazuje, že s koncem roku začala pandemie opět sílit. Kumulativní počet pozitivně testovaných se na okrese za rok 2020 zastavil na čísle 6371, což přestavuje asi 6 procent obyvatel. Odborníci odhadují, že ve skutečnosti může být počet lidí, kteří nemoc prodělali, dvakrát až třikrát vyšší.

Na daňových příjmech město v roce 2020 přišlo oproti původním předpokladům o více než 20 milionů korun. Přesto skončí rozpočet v přebytku přes 28 milionů korun a vzhledem k dalším předchozím úsporám měl očekávaný stav financí na městských účtech na konci roku činit přes 40 milionů korun.

Městská rada zrušila i druhý pokus o vypsání architektonické soutěže na sportovní halu. O dalším postupu rozhodne v lednu. Zároveň město představilo dva návrhy, které ze soutěže vzešly – jeden úplný a jeden neúplný.

V Boskovicích se zrodil SRAB – Spolek za rozvoj architektury Boskovic.

Boskovicím se významně prodražila stavba nového okrsku centrálního zásobování teplem CZT střed. Zvýšené náklady byly podle města částečně způsobeny předem neočekávanými skutečnostmi a částečně chybami v projektu. Celkem se jedná o téměř 8 milionů korun, namísto plánovaných asi 25 milionů vyjde stavba na necelých 33 milionů.

Opoziční lidovci na zastupitelstvu prosadili, že město nechá vypracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukci parku u zámeckého skleníku.

Vedení města oznámilo, že se dohodlo na vyhlášení výběrového řízení na post nového ředitele či ředitelky Kulturních zařízení města Boskovice (KZMB). Konkurz by měl proběhnout v předjaří.

Město si nechá oficiálně zaregistrovat svůj městský znak. Zastupitelé souhlasili se spuštěním tohoto procesu, v rámci kterého znak Boskovicím posvětí speciální výbor Poslanecké sněmovny. Dodnes město používalo dvě verze znaku a oficiálně schválená nebyla ani jedna z nich.

Poplatek za odpady bude v roce 2021 v Boskovicích činit 720 korun namísto dosavadních 690 korun. Občané zapojení do motivačního systému si poplatek budou moci snížit sbíráním takzvaných ekobodů.

Cena vody vzrostla pro letošní rok na částku 106,86 korun za kubík vody. Oproti loňsku jde o navýšení o zhruba pět a půl koruny na kubík.

Město na konci roku převzalo systém centrálního zásobování teplem, provozovat ho budou městské Služby. S tím zároveň klesla cena tepla, která bude v průměru činit 542 korun za gigajoul tepla. Dosud byla zhruba o sto korun vyšší.

Na náměstí končí prodejna Atos se současným provozovatelem, vystřídají ji potraviny Hruška.

V Hrádkově se začne stavět nová budova osadního výboru.

V Letovicích chystají kompletní rekonstrukci sportovní haly.

V Kunštátě schválili protialkoholovou vyhlášku.

S následky výpadků rozpočtu se potýká také Jihomoravský kraj.

další zpravodajství