Tomáš Trumpeš: Nadměrný počet zastupitelů diskusi spíše ochromuje

Vstoupili jsme do nového volebního období, proběhlo první jednání zvoleného zastupitelstva, svou práci zahajuje nová městská rada. Při pohledu na nově zvolené orgány vyvstává otázka, kterou jsme nedávno otevřeli na našem diskusním fóru – není těch politiků v Boskoviích zbytečně moc?

Počty zastupitelů podle počtu voličů ve všech obcích ČRPočty zastupitelů podle počtu voličů ve všech obcích ČR   foto: Tomáš Znamenáček

Kolega Tomáš Znamenáček si dal tu práci a spočítal, nakolik je 27 boskovických zastupitelů a 9 radních pro město naší velikosti běžný stav. A došel k pozoruhodnému zjištění – Boskovice mají největší zastupitelstvo ze všech srovnatelně velkých obcí v České republice. A ze všech obcí v celé republice, které mají 27 zastupitelů, mají právě Boskovice nejméně obyvatel. Obce zhruba naší velikosti mají většinou 21 zastupitelů.

Co dodat – žijeme si zkrátka v tomto ohledu výrazně nad poměry. I téměř dvojnásobně větší Blansko si vystačí s 25 zastupiteli a 7 radními. Právě počet radních byl nejspíš pro nastavení boskovických politických orgánů klíčový. Zákon totiž stanoví, že obce s počtem obyvatel od 10 do 50 tisíc obyvatel mohou mít 15 až 35 zastupitelů. Počet radních však může tvořit maximálně třetina zastupitelů. Pokud tedy chceme mít 9 radních, musíme mít alespoň 27 zastupitelů – a podle informací od Vladimíra Petrů, někdejšího zastupitele za Sportovce, chtěly mít Boskovice 9 radních, aby se při sestavování koalic lépe uspokojovaly potřeby jednotlivých koaličních stran na počet radních.

Otázka ovšem je, co tím Boskovice získávají prakticky, krom tohoto lepšího obchodování s funkcemi a s mocí. Jednání rady jsou neveřejná, takže na konkrétní práci radních nevidíme a nemůžeme ji přesně posoudit. Pokud si ovšem se sedmi radními vystačí i výrazně větší města, není důvod se domnívat, že by to nezvládly i Boskovice.

A počet zastupitelů? Každý, kdo podrobněji sleduje jednání boskovického zastupitelstva, by myslím bez větších obtíží dokázal vyjmenovat třeba v minulém zastupitelstvu šest politiků, kteří kdyby v něm uplynulé čtyři roky neseděli, prakticky nic by se nestalo.

Oproti tomu jsou některé nevýhody nadměrného počtu zastupitelů a radních zřejmé – při stávající výši odměn nás dva radní a šest zastupitelů navíc stojí ročně pár set tisíc korun. Není to trochu vysoká cena za lepší uspokojování potřeb koaličních stran?

Osobně se domnívám, že nevýhodou takového počtu funkcionářů je, že trpí i efektivní diskuse v zastupitelstvu. Orgán je přetížený a těžkopádný. Těch pomyslných šest lidí, kteří mlčky hlasují a nevyvíjejí žádnou iniciativu, rozhodně nepřispívá k tvůrčí a pracovní atmosféře zastupitelstva. Pestrost debaty není s vyšším počtem zastupitelů větší, ale nutně to vede ke vzniku bloků, menší aktivitě jedinců a ve výsledku to diskusi spíše ochromuje.

Vlády nad Boskovicemi se nyní ujala koalice, jejíž představitelé rádi zdůrazňují, že kromě výše investic je nutné pečlivě hlídat také různé provozní náklady související s provozem města a městských organizací. Z výše uvedených počtů a srovnání s jinými městy vyplývá stejně jako z dlouhodobějšího pozorování místní politické praxe jediné doporučení: s šetřením na provozních nákladech by politici měli začít u sebe. Záleží pouze na nich, jestli jich i v dalších obdobích bude nadbytek – o velikosti zastupitelstva a rady totiž v mantinelech zákonem daného rozmezí rozhodují sami zastupitelé.


Provoz novin vyžaduje hodně práce a peněz. Ohlasy už pátým rokem dotujeme z vlastní kapsy, protože v nich vidíme smysl a možnost zlepšit život v našem regionu. Našli jsme dostatek čtenářů, kteří mají o naše texty zájem, ale zatím jen málo těch, kteří by nám přispěli finančně. Navzdory tomu ale nechceme naše texty uzamykat jen pro platící, záleží nám na tom, aby se dostaly k co největšímu počtu čtenářů. Jestli nás rádi čtete, zvažte prosím pořízení předplatného. Bez dostatečného počtu platících čtenářů zanikneme.

další názory a komentáře