Zpravodajský přehled za leden

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v lednu na Boskovicku událo.

V letovické nemocnici otevřeli nové oddělení s deseti lůžkyV letovické nemocnici otevřeli nové oddělení s deseti lůžky   foto: Archiv JMK

Most na Dukelské je ve špatném stavu, nosnost se sníží na třetinu. Místo stávajících 18 tun budou smět na most vjet kamiony vážící maximálně 6,8 tuny. V případě soupravy jde o snížení z 28 na 18 tun.

Na radnici dorazila petice na podporu lezecké stěny v nové sportovní hale. Zorganizoval ji Petr Ondráček a podepsalo ji 280 lidí.

Alena Svanovská bude pokračovat ve funkci ředitelky boskovického gymnázia dalších šest let. Jihomoravský kraj jako zřizovatel školy nevypíše konkurz, neshledal k tomu důvod. Podobně bude pokračovat Pavel Vlach jako ředitel Vyšší odborné školy a střední školy na Hybešově ulici, ačkoliv avizoval, že chce v červnu 2020 skončit. „Chci si však pohlídat sportovní halu, a tak jsem zřizovatele požádal o prodloužení,“ vysvětlil Pavel Vlach. Pokračovat chce dva či tři roky.

Po jedenácti letech bude letos pokračovat výstavba nové silnice mezi Boskovicemi a Blanskem. Konkrétně se jedná o nový průtah a částečně i obchvat Rájce-Jestřebí, který tak naváže na současný úsek od Blanska. Podle odhadů přijde nová komunikace na necelých 226 milionů korun. Jde o letošní největší investici Jihomoravského kraje v dopravě. Práce odstartují v červnu a potrvají dva roky.

Dále Jihomoravský kraj chystá na Boskovicku rekonstrukci silnice od Velkých Opatovic po Chlum u Letovic. Opravovat se budou jen úseky mimo obce. Práce za 59 milionů potrvají od letošního června do listopadu příštího roku.

Boskovická přehrada by mohla pitnou vodou v budoucnu zásobovat i Brno. V současné době prochází přehrada úpravami a modernizací za víc než 150 milionů korun.

Bývalý místostarosta a nynější opoziční zastupitel Petr Malach (ČSSD) pracuje opět pro město – získal post vedoucího sportovních zařizení v městských Službách.

Na boskovické základní škole smějí žáci o přestávkách opět volně používat mobilní telefony. Zákaz škola pod nátlakem České školní inspekce ze školního řádu odstranila.

V rámci vybudování parkoviště Kiss & Ride u Zelené školy dojde v budoucnu ke zprůjeznění silnice před školou, kde dosud platí zákaz vjezdu – avšak pouze od 7 do 8 hodin.

Školní inspekce uznala jako důvodnou část stížností, se kterými se na ni obrátili nynější i bývalí pedagogové ZUŠ. Problémy odhalilo i šetření Inspektorátu práce. Celou záležitostí se zabývá Jihomoravský kraj.

Městská rada obdržela kalkulaci předběžné ceny tepla z CZT pro letošní rok, dodatek ke smlouvě s firmou ZT Energy ale neschválila, s cenou je nespokojena a stejně jako kvůli loňské ceně podala podnět k Energetickému regulačnímu úřadu.

Město Boskovice bude mít nový jednotný vizuální styl. Vytvoří ho firma Artron, která vzešla z poptávkového řízení. Soutěž, ve které by bylo možné vybírat z konkrétních návrhů grafických studií, se nekonala.

Mateřská škola Bílkova se bude nově jmenovat Mateřská školka Komenského, formálně se mění adresa budovy.

Boskovická firma Gatema kupuje německou firmu Kubatronik. Jedná se o největší akvizici v její dosavadní historii a zároveň o jednu z nejzásadnějších českých transakcí v oboru desek plošných spojů.

V letovické nemocnici otevřeli nové oddělení s deseti lůžky.

Letovice plánují opravy další části Masarykova náměstí.

Výtěžek Tříkrálové sbírky na Blanensku překonal rekord.

další zpravodajství