Gianniho kulturní výběr na září

Zájemci o kulturní dění v našem regionu si můžou obvykle vybírat z poměrně bohaté nabídky akcí. Gianniho kulturní výběr přináší tipy na několik událostí, které autor této rubriky pokládá za obzvlášť zajímavé a o kterých se domnívá, že by je bylo škoda v nadcházejícím měsíci minout.

Už jsme doma na festivalu BoskoviceUž jsme doma na festivalu Boskovice   foto: Tomáš Znamenáček

Jednej správně

Prostor, 1. září 19:00

V rámci cyklu Film & spiritualita, který se koná v kulturním a komunitním centru Prostor ve spolupráci s boskovickým farním sborem Českobratrské církve evangelické, budeme mít možnost v neděli 1. září vidět film Spikea Leeho s názvem Jednej správně. Spike Lee je americký černošský režisér, který se soustavně věnuje rasové problematice, na začátku devadesátých let na sebe upozornil především nezávislými snímky Mý lepší blues a Malcolm X, v loňském roce ve filmových klubech slavil úspěch s filmem BlacKkKlansman. Film Jednej správně je ještě o něco starší než zmíněné nejslavnější tituly, pochází z roku 1989 a pojednává o italské pizzerii v Brooklynu, kde navzdory převažující afroamerické klientele visí portréty bílých celebrit, což začne návštěvníkům poněkud vadit. Po projekci bude následovat tematická diskuse.

Recitál Karla Plíhala

Sokolovna Boskovice, 10. září 19:00

Karel Plíhal patří už od poloviny osmdesátých let mezi nejvýznamnější tuzemské písničkáře. Kromě notoricky známých hitů jako Kde jsou, Námořnická nebo Kluziště je proslulý také vtipnými a hravými veršovánkami, kterými svá vystoupení prokládá. V Boskovicích už Karel Plíhal koncertoval několikrát, tentokrát výtěžek poputuje na podporu a rozvoj Mobilního hospice sv. Martina Oblastní charity Blansko, která koncert v boskovické sokolovně pořádá.

Koncert k 60. výročí úmrtí Bohuslava Martinů

Zámek Boskovice, 12. září 19:00

Koncert z hudební tvorby Bohuslava Martinů k 60. výročí skladatelova úmrtí se koná ve čtvrtek 12. září na boskovickém zámku. Zpívat bude Rula Machačová, hrát budou Gabriela Pléhová na violoncello, Vlastimil Bialas na trubku a Zdeněk Kotouček na housle. Klavírní doprovod obstarají Lidiya Golubková, Milan Bialas a Sergej Golubkov, slovem provází Michaela Pál.

XXVII. Hrnčířský jarmark

Náměstí Krále Jiřího Kunštát, 13.–15. září

Hrnčířský jarmark se na náměstí Krále Jiřího v Kunštátě koná již od roku 1993, kromě tradičních výstav a soutěží keramických výrobků je známý i svým kvalitním hudebním programem. Letos se můžeme těšit například na páteční vystoupení kapely Třetí zuby, v sobotu vystoupí Kunštátská dechovka, mladá boskovická folková skupina Pružiny, oblíbená kapela Vltava s frontmanem Robertem Nebřenským jako náhrada za původně avizovaného Davida Stypku, který se ze zdravotních důvodů omluvil, Ondřej Fencl, známý především ze spolupráce s Lubošem Pospíšilem, indie-popová anglicky zpívající česká kapela Lake Malawi a originální desetičlenné ska uskupení Sto zvířat. V neděli program uzavře boskovická country-folková skupina Trní na větvi, jazzová vokální skupina Skety, Tomáš Matonoha s kapelou Inspektor Kluzó a zpěvačka Marta Jandová s kapelou.

Ensemble Frizzante

Státní zámek Rájec nad Svitavou, 13. září 19:00

Vokální kvinteto Ensemble Frizzante je souborem profesionálních brněnských zpěváků Národního divadla v Brně a Českého filharmonického sboru Brno. Působí od roku 2015 a za cíl si dává objevovat zapomenuté skladby a nevšední propojení lidského hlasu s hudebními nástroji. Koncert se koná v pátek 13. září na rájeckém zámku a čekat můžeme vokální díla evropských autorů od renesance přes romantismus až po skladby současných autorek.

Štěpán Markovič + Gipsy Groove

Sál ZUŠ Letovice, 13. září 20:00

Saxofonista Štěpán Markovič patří k nejvýraznějším postavám české jazzové muziky, spolupracoval například s Rayem Charlesem či Lizou Minnelli, v roce 1994 natočil live album s Billem Clintonem. V Letovicích vystoupí společně s funky kapelou Gipsy Groove, tvořenou hudebníky, kteří se v minulosti představili jako předskokani takových hvězd, jako jsou Gipsy Kings nebo James Brown.

Playground #7 w/ BASSSHERIFF SOUND

Prostor, 14. září 17:00

V dalším vydání akce s názvem Playground se můžeme těšit na jednu z nejdůležitějších a hudebně nejzajímavějších boskovických DJ crews – Basssheriff Sound. Čeká nás pestrá směsice rytmů sahajících od reggae, dancehallu a ska přes trap, grime, bassline až po různé odnože dnb.

Koncert duchovní hudby

Kostel sv. Jakuba Boskovice, 15. září 18:00

Dalším bodem programu celoročních oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka bude v neděli 15. září koncert duchovní hudby v boskovickém kostele sv. Jakuba. Vystoupí smíšený pěvecký sbor Janáček pod vedením Františka Ostrého, Svatojánský chrámový pěvecký sbor Svitávka pod vedením Tomáše Pléhy a Chrámový sbor u sv. Jakuba v Boskovicích pod vedením Jiřího Pohla.

Otakar Kubín – Othon Coubine, Boskovice – Paříž – Simiane, 1883–1969

Muzeum regionu Boskovicka, 19. září 17:00

Ve čtvrtek 19. září v 17 hodin se bude v Muzeu regionu Boskovicka konat vernisáž výstavy k příležitosti padesátiletého výročí malíře, sochaře a grafika Otakara Kubína. Výstava je připravená ve spolupráci Muzea regionu Boskovicka a Moravské galerie v Brně, úvodní slovo pronese kurátor výstavy Petr Ingerle, kulturní program obstarají studenti Gymnázia Boskovice a boskovická klavíristka Kristýna Znamenáčková. Otakar Kubín se narodil v Boskovicích, patří mezi nejvýznamnější světové výtvarníky 20. století, byl členem skupin Osma, Umělecká beseda a Spolek výtvarných umělců Mánes a ve své tvorbě byl ovlivněn především neoklasicismem a kubismem.

Troy Redfern & The BladderStones

Zámecký skleník Boskovice, 25. září 19:00

Koncertem britského bluesrockového kytaristy začíná ve středu 25. září v boskovickém zámeckém skleníku cyklus Jazz and Blues 2019/20. Troy Redfern je inspirován Johnnym Winterem, Frankem Zappou, Screamin’ Jay Hawkinsem nebo Cpt. Beefheartem, jeho styl by se dal označit jako dirty-psychedelic blues. Na boskovickém koncertě ho doprovodí česká skupina The BladderStones, bluesové crossoverové power trio, které tvoří kytarista Tomáš Frolík, baskytarista Johnny Jůdl a bubeník Michal Nosek.

Bowie in Context

Prostor, 26. září 19:00

První z cyklu přednášek Hudební exkurze v boskovickém Prostoru bude zaměřena na kompletní kariéru Davida Bowieho s důrazem na charakterizaci stylových období zpěváka, který bývá také označován jako „chameleon rocku“, a na spolupráci s různými dalšími hudebními osobnostmi. Stručně budou představena i díla, z kterých Bowie ve svých písních cituje nebo která ho k napsání konkrétních věcí inspirovala.

Už jsme doma

Prostor, 27. září 20:00

Kapela Už jsme doma byla založena v roce 1985 v Teplicích, od té doby zaznamenala spoustu personálních obměn. Její styl je velmi obtížně zařaditelný – kořeny má především v punku a avantgardní hudbě, ale absorbuje i vlivy dalších nejrůznějších žánrů. Po roce 1989 kapela slavila světové úspěchy, koncertovala v Americe, Japonsku nebo na Novém Zélandě. V současné době kapela hraje ve složení Miroslav Wanek – zpěv, kytara, klávesy; Pepa Červinka – basová kytara, zpěv; Adam Tomášek – trubka, zpěv; Vojta Bořil – bicí. Za nehrajícího člena kapely je považován také výtvarník Martin Velíšek. Boskovičtí posluchači kapelu znají z několika ročníků festivalu Boskovice, koncert této legendární kapely v Prostoru je velkou kulturní událostí letošního podzimu.

Husí slavnosti 2019

Letní kino Boskovice, 28.–29. září

Husí slavnosti, které mají připomínat někdejší proslulost boskovických husí, ceněných zejména na vídeňských trzích, bývají tradičně spojeny s bohatým hudebním programem. Z letošních vystupujících interpretů přijali pozvání například Spirituál kvintet, Lenny, −123 min., Mňága a Žďorp nebo Kamelot, místní a regionální hudební scénu zastoupí dechové soubory Boskověnka a Boskovická kapela nebo folková kapela Od ucha k uchu.

další zpravodajství