Gianniho kulturní výběr na prosinec

Zájemci o kulturní dění v našem regionu si můžou obvykle vybírat z poměrně bohaté nabídky akcí. Gianniho kulturní výběr přináší tipy na několik událostí, které autor této rubriky pokládá za obzvlášť zajímavé a o kterých se domnívá, že by je bylo škoda v nadcházejícím měsíci minout.

Manželé Havlovi s Českým lvem za hudbu k filmu KřižáčekManželé Havlovi s Českým lvem za hudbu k filmu Křižáček   foto: Tomáš Znamenáček

Adventní koncerty Boskovice

Evangelický kostel Boskovice, 2., 9., 16. a 21. prosince 18:00

Tradiční čtveřice adventních koncertů se i letos koná v boskovickém evangelickém kostele. V neděli 2. prosince se s programem De profundis z díla Alfreda Schnittkeho, Clauda Debussyho nebo Antonína Dvořáka představí trio Jiřího Hrubého ve složení housle, violoncello a klavír, 9. prosince se můžeme těšit na českou violoncellistku a zpěvačku Dorotu Barovou, známou především z působení v kapele Tara Fuki nebo v jazzovém Vertigo Quintetu. Program třetího koncertu obstarají pěvecké sbory Nota, Malá Nota, Notička a Novocantus. Čtvrtý koncert se výjimečně nekoná v neděli, ale v pátek 21. prosince, účinkovat bude brněnský pěvecký sbor Kantiléna a hosté.

Adventní koncerty Kunštát

Zámek Kunštát, 2., 9., 16., a 23. prosince 15:00

Sérii adventních koncertů připravili také na zámku v Kunštátě. Na prvním koncertě 2. prosince vystoupí nevidomý klavírista a zpěvák Honza Jareš s písněmi hudebních legend, jako jsou například Leonard Cohen, Elvis Presley, Suchý a Šlitr, ale také několika lidovými vánočními koledami. V neděli 9. prosince pak si poslechneme Duo Mellison, které tvoří flétnistka Karolína Dlouhá a kytarista Lukáš Štěpánek; jejich repertoár sahá od baroka, klasicismu, romantismu až po hudbu 20. a 21. století. U baroka a klasicismu zůstaneme i 16. prosince, kdy se představí Trio Bel Canto, tedy sopranistka Aneta Podracká Bendová s doprovodem flétny Marie Mikhailové a kytary Libora Janečka. Program posledního kunštátského adventního koncertu obstarají Jitka Baštová na akordeon a Jindřich Macek na loutnu, koncert ponese název Poslán jest od Boha anděl.

Dominika Gawliczková: Dominika na cestě Jižní Amerikou

Kino Panorama, 4. prosince 19:00

Další ze zajímavých cestovatelských besed se bude konat v úterý 4. prosince v boskovickém kině Panorama. Dominika Gawliczková se ve svých devatenácti letech vydala sama na motorce napříč Jižní Amerikou z Kolumbie do Uruguaye, přičemž zažila přepadení, dvě návštěvy nemocnice, uvíznutí v zasněžených čtyřapůltisícových horách a další dobrodružství.

VICTORY SHOW: Svět podle Michaela LIVE

Turbína Boskovice, 7. prosince 21:00

Kdo jste byli před dvěma lety na Vrtulníkově produkci v hudebním klubu Sklepy, tomu jistě není potřeba nic vysvětlovat. Kdo ještě na diskotékovou show Michaela V. nikdy nezavítal, tomu nejspíš nic vysvětlit nejde – tohle se musí zažít. Rap, funk, R&B a soul a taky trocha rock’n’rollu, od 60. let až po současnost. A především elektrizující osobnost Michaela Viktoříka, mistra ČSSR v rapu z roku 1989 a zakládajícího člena legendárních J.A.R. Po dvou letech tedy opět v Boskovicích, tentokrát na Turbíně, tož si to rozhodně nenechte ujít!

Vánoční koncert: Irena a Vojtěch Havlovi

Muzeum regionu Boskovicka, 14. prosince 19:00

Tato manželská dvojice alternativních multiinstrumentalistů je boskovickým posluchačům většinou dobře známá. Od poloviny osmdesátých let mají manželé Havlovi za sebou obrovské množství projektů kombinujících nejenom evropskou klasickou hudbu od renesance až po současnost, ale například i prvky lidové hudby indické. Jejich hudba je charakteristická neortodoxními hudebními postupy a především netradičními interpretačními technikami. Za svou kariéru spolupracovali s takovými jmény, jakými jsou flétnista Jiří Stivín, kytarista Tony Ackerman, písničkář Oldřich Janota nebo výtvarník Radek Pilař. Na vánočním koncertě v Muzeu regionu Boskovicka představí vánoční písně, koledy a skladby pro zpěv, piano, violoncello, violu da gamba, tibetské mísy, zvony a zvonky.

Divadlo Kolárka: Jako šílenci

Panský dvůr, 14. prosince 19:30

Blanenské divadlo Kolárka reprízuje v Boskovicích úspěšné představení, ve kterém v režii Jana Doležela účinkují Jan Schulz, Leona Voráčová, Kamila Hrnčířová a Kristýna Znamenáčková. Do hollywoodské rezidence úspěšného filmového producenta, režiséra a herce v jedné osobě, Russe Riegela, se vkradou dva zástupci mladé znuděné generace. Jsou bezmeznými obdivovateli Riegelových akčních filmů a hereckého umění jeho partnerky Jennifer. Konflikt začíná v momentu, kdy se fiktivní svět filmu a počítačových her začne zaměňovat s realitou a naopak.

HØHØHØ

Kafe za rohem, 15. prosince 15:00

V sobotu 15. prosince se v boskovickém Kafe Za Rohem bude konat hudební akce v produkci Haze Movement, kteří spolupořádali například zářijový Total Lokal a soustavně se podílejí na kulturním dění v našem regionu. O akci s názvem HØHØHØ sami říkají: Netradiční jitření adventních nálad trojicí djs z kolektivu Haze. Hotdogg, OldBoy a Nubian v eklektické selekci plné hřejivého popraskávání obnošených vinylů, vtipných pablesků a nekonečné hudební invence podpořené nevázaným navlékáním tekutých svetrů. Merry Hazemas!

35 let Silver Band

Sokolovna Boskovice, 15. prosince 19:00

35. výročí legendární kapely Silver Band, bohužel již bez frontmana Pavla Silvera Koudelky, oslavíme 15. prosince v boskovické sokolovně. Všechny největší hity uslyšíme v podání Silver Band Revival, ale také původních členů kapely – Martina Hrušky, Václava Kropáčka, Pavla Ošmery, Václava Kocmana a Dana Chlupa.

Vánoční besídka Mindicted

Turbína Boskovice, 21. prosince 21:00

Předvánoční drum’n’bassovou nálož představí 21. prosince na Turbíně DJská a promotérská skupina Mindicted, pořadatelé pravidelných klubových večírků Neurology a oblíbení hosté na DNB pódiích nejen na Moravě. Hlavní hvězdou kromě DJů z Mindicted Crew bude Symplex z valašskomeziříčské nahrávací společnosti Hoofbeats.

Vánoční koncert pěveckých sborů

Sokolovna Boskovice, 23. prosince 17:00

Krásné vánoční melodie si budeme moci den před Štědrým dnem poslechnout v podání Pěveckého sboru Janáček a Chrámového sboru Tacet z Kunštátu. Mimo jiné uslyšíme obnovenou premiéru České mše vánoční koledové Václava Ševčíka, úpravy lidových koled Antonína Tučapského a další vánoční písně. Janáček i Tacet diriguje a řídí František Ostrý.


Provoz novin vyžaduje hodně práce a peněz. Ohlasy už pátým rokem dotujeme z vlastní kapsy, protože v nich vidíme smysl a možnost zlepšit život v našem regionu. Našli jsme dostatek čtenářů, kteří mají o naše texty zájem, ale zatím jen málo těch, kteří by nám přispěli finančně. Navzdory tomu ale nechceme naše texty uzamykat jen pro platící, záleží nám na tom, aby se dostaly k co největšímu počtu čtenářů. Jestli nás rádi čtete, zvažte prosím pořízení předplatného. Bez dostatečného počtu platících čtenářů zanikneme.

další zpravodajství