Zpravodajský přehled za říjen

Výběr nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce v Boskovicích a okolí podle redakce Ohlasů. Přečtěte si stručný zpravodajský přehled toho nejpodstatnějšího, co se v říjnu na Boskovicku událo.

Nově opravená ulice DukelskáNově opravená ulice Dukelská   foto: Město Boskovice

Komunální volby v Boskovicích vyhrála ODS, která získala šest mandátů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu. Lídr ODS a dnes již nový starosta Jaroslav Dohnálek dosáhl i největšího individuální zisku – obdržel 1366 hlasů. Do zastupitelstva proniklo celkem devět politických subjektů.

V novém volebním období 2018–2022 povede Boskovice koalice ve složení ODS, ANO, Sportovci, TOP 09 a Boskováci (celkem 15 mandátů ze 27). Post starosty obsadila ODS, post prvního místostarosty bude zastávat Lukáš Holík za hnutí ANO a druhým neuvolněným místostarostou bude Sportovec Radek Mazáč. Vše již stvrdilo ustavující zastupitelstvo.

Došlo nejen ke kompletní obměně vedení města (starosta a místostarostové), ale i ke kompletní obměně všech členů rady. Ve vedení sice zůstává hnutí ANO, které bylo členem i minulé koalice, ale i to posílá do rady čerstvé síly.

V opozici tudíž zůstávají ČSSD, Piráti, KDU-ČSL a KSČM. Bývalá starostka Hana Nedomová se vrací pracovat na úřad do Blanska, Dagmar Hamalová do boskovického muzea, ovšem nikoliv jako ředitelka. Bývalý místostarosta Petr Malach zatím novou pracovní budoucnost neupřesnil.

Nová ustavující zastupitelstva se konají také v řadě dalších obcí v regionu. K převratu došlo v Letovicích, na pozicích naopak zůstávají starostové Kunštátu, Lysic, Olešnice, Velkých Opatovic, Šebetova nebo Vísek. K mírné obměně došlo v Blansku, ovšem jen uvnitř dlouhodobě neochvějně vládnoucí koalice. Ulice Dukelská je po dlouhých měsících průjezdná.

Došlo také ke zprůjezdnění Štefánikovy ulice do ulice Nádražní. Pouze pro vozidla do 3,5 tuny.

Boskovice si stejně jako další místa po celé České republice připomněly 100 let od založení Československého státu. V muzeu probíhá tématická výstava a na webu kina je ke zhlédnutí film z návštěvy prezidenta Masaryka v Boskovicích v roce 1929.

Klavíristka a nově také zastupitelka za Piráty Kristýna Znamenáčková koncertovala u příležitosti 100. výročí založení státu na Taiwanu. Omluvena z ustavujícího zastupitelstva zde tentýž den provedla skladby českých skladatelů Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka pro stovky posluchačů.

Boskovická nemocnice oslavila 60 let od svého otevření.

Nemocnice obnovila pozici technického náměstka. Zároveň se po volbách znovu otevírá možnost na mimosoudní dohodu s Tomášem Julínkem, kterého z nemocnice neoprávněně propustila bývalá starostka Hana Nedomová, když krátce vykonávala funkci jednatelky.

Pokračuje rekonstrukce letního kina. Po Husích slavnostech začaly práce na stánku s občerstvením, prostorách pod ním a na nové ploše pro stánky nad hledištěm. Hlavní proměnou ale projde kabina promítačů.

V Pilském údolí pokračuje stavba prvního nového mostu, který by měl být hotový do 8. prosince letošního roku.

Ohlasy spustily nové diskusní fórum.

další zpravodajství