Gianniho kulturní výběr na červen

Zájemci o kulturní dění v našem regionu si můžou obvykle vybírat z poměrně bohaté nabídky akcí. Gianniho kulturní výběr přináší tipy na několik událostí, které autor této rubriky pokládá za obzvlášť zajímavé a o kterých se domnívá, že by je bylo škoda v nadcházejícím měsíci minout.

Z loňského mandolínového festivaluZ loňského mandolínového festivalu   foto: Tomáš Znamenáček

HohřiceFest 2018

Uhřice, 1.–2. června

Několika akcemi se už v červnu začíná ohlašovat festivalová sezóna, hned v první dva dny tohoto měsíce se v Uhřicích u Boskovic koná osmý ročník HohřiceFestu. Akce se koná na hřišti za vesnicí a nabízí dva dny povětšinou alternativněji laděného hudebního programu. Mezi nejzajímavějšími interprety se objeví v pátek OTK nebo Nesbitt’s Inequality, v sobotu pak například brněnští Metronome Blues.

Leonard Bernstein o hudbě

Kino Panorama Boskovice, 3. června 17:00

Do programu festivalu Concentus Moraviae, který po celý červen nabízí množství kvalitních koncertů v celkem třinácti moravských městech, byla tentokrát zařazena i projekce jednoho z televizních koncertů a přednášek z cyklu Leonard Bernstein o hudbě. Téma celého festivalu je letos Hudba a humor, proto byl vybrán šestý díl série, který nese název Humor v hudbě. Leonard Bernstein je známý především jako hudební skladatel a dirigent, v neposlední řadě ale i jako hudební popularizátor a pedagog.

Mandolínový festival

Zámecký skleník Boskovice, 8.–10. června

Již druhý ročník Mandolínového festivalu pořádá v zámeckém skleníku boskovický mandolinista Martin Krajíček. Celá akce je žánrově pojata poměrně široce: kapela Saturn zahraje skladby skupiny Pink Floyd, Franka Zappy nebo z repertoáru skupiny KK band; Vítek Hanulík a Karel Začal představí bleugrassovou hudbu s přesahy do swingu a jazzu; vokální kvarteto Megafon kombinuje rockový vícehlas, acappella gospel a elektroniku. Dalšími vystupujícími budou například Peter Luha a Dodo Scheiner ze Slovenska, dětská skupina z Plzně Tři grácie a samozřejmě také Martin Krajíček, který vystoupí jednak v triu s Jurajem Valenčíkem a Jurajem Stierankou, ale také s Jitkou Šuranskou a Michalem Müllerem.

Vraždy na Kunštátském zámku

Kulturní dům Kunštát, 8. června 18:00

Pod názvem Vraždy na Kunštátském zámku se skrývá přednáška JUDr. Viléma Fránka a jeho hostů, která má za cíl především poodhalit nebo částečně objasnit okolnosti případu dvojnásobné vraždy, která byla spáchána přímo v prostorách kunštátského zámku v červnu 1948. Pod okny zámku bylo nalezeno mrtvé tělo jisté paní Hudcové, původem Němky, jejíž muž se nevrátil ze švýcarského symposia. Nahoře v bytě ležel její devítiletý syn usmrcený sekyrou. Probíraly se různé možnosti, k čemu přesně vlastně tehdy na kunštátském zámku došlo, jedna z pravděpodobných variant má i politické pozadí. Podle pořadatelů přednáška není vhodná pro děti.

Pavel Steidl, Jan Vondráček

Zámek Lysice, 11. června 19:30

Vybrané pasáže z děl Milana Kundery v podání Jana Vondráčka a soudobá kytarová hudba Pavla Seidla budou společně tvořit program koncertu, který se v rámci festivalu Concentus Moraviae odehraje na lysickém zámku. Kunderovy texty prý přinášejí ironii, sebeironii i tragikomické polohy a měly by se posluchačům stát pobídkou k samostatnému hledání odpovědí na nabízené otázky.

Capucine Keller, Vis Musica, Dominique Visse

Zámek Rájec-Jestřebí, 15. června 19:30

Další z koncertů cyklu Concentus Moraviae spadající do našeho regionu se odehraje na zámku v Rájci-Jestřebí. Komickou kantátu Rien du tout Nicolase Racota de Grandval představí kontratenorista Dominique Visse, v dalších francouzských komických perličkách raného 18. století se představí sopranistka Capucine Keller. Při poslechu prý můžeme občas získat dojem, jako by na jevišti ve skutečnosti bylo zpěváků daleko více.

BiGy Fest 2018

Zámek Letovice, 16. června 15:00

Multižánrový festival BiGy Fest původně vznikl jako benefiční akce na podporu Biskupského gymnázia v Letovicích. Gymnázium bylo nakonec bohužel v roce 2012 zrušeno a první ročník festivalu byl tedy spíše formou rozloučení, akce však zaznamenala velký ohlas a na letovickém zámku se od té doby koná každoročně. Nejvýraznějšími hudebními hosty budou letos bezpochyby kapely Vltava a První hoře, kromě hlavní stage s kapelami se ovšem tradičně můžeme těšit i na DJ Stage nebo na doprovodný program sestávající z workshopů, filmových projekcí a besed.

Drum & Ves

Hostinec U Studny Skalice nad Svitavou, 16. června 20:00

Historicky první vesnickou drum’n’bassovou tancovačku s názvem Drum & Ves připravili společně Basstronic Controll Crew, Mindicted Crew a Panda Unity. Akce se koná v hostinci U Studny a se svými drum’n’bassovými sety se představí Johnyx z Basstronic Control Crew, Voidsec, iGOR a Heft z Mindicted Crew, hlavními hvězdami akce budou DJ Monk z Prahy a za Panda Unity DJ Murte, který se kromě drum’n’bassu věnuje i žánrům, jako jsou dubstep nebo electro.

Gabriel Rivano

Zámek Lysice, 19. června 19:30

Pokud jste nikdy neslyšeli slovo bandoneon, vězte, že se jedná o druh knoflíkové tahací harmoniky, který byl vynalezen v Německu na konci 19. století. A právě na tento nástroj bude v úterý 19. června na lysickém zámku v rámci festivalu Concentus Moraviae hrát Gabriel Rivano, zazní skladby Egberta Gismontiho a další tango evergreeny.

Igor Ardašev

Zámecký skleník Boskovice, 20. června 19:30

Klavírní virtuóz Igor Ardašev navštíví ve středu 20. června boskovický zámecký skleník, aby zde představil 33 variací na Diabelliho valčík opus 120 Ludwiga van Beethovena, což je podle pořadatelů festivalu Concentus Moraviae, v rámci kterého se koncert koná, mistrovské dílo pro sólový klavír plné hudebního vtipu, parodie a invence.

Slam Poetry Exhibice

Panský dvůr Boskovice, 23. června 14:00

Už potřetí se v Boskovicích koná exhibice v takzvané slam poetry, což je specifický druh stand-up vystoupení, založeného především na charakteristickém stylu přednesu vlastního básnického textu. Tentokrát bude akce speciální mimo jiné tím, že se bude konat v open air prostoru Panského dvora, účast přislíbili slameři Dr. Filipitch, Kamila Kamila, Mo, Franky, Štefan Kaleta a Barunka Krabičková, ale do soutěže se můžou zapojit i odvážlivci z řad veřejnosti. Moderátorem akce bude tradičně Anatol Svahilec, během akce a po akci zahrají i DJs, konkrétně OldBoy, Nubian a Hotdogg.

Claire Chevallier

Zámek Rájec-Jestřebí, 26. června 19:30

Předposledním koncertem festivalu Concentus Moraviae a zároveň posledním, který se bude konat v našem regionu, bude vystoupení francouzské klavíristky Claire Chevallier. Program bude sestávat ze skladeb francouzských skladatelů Erika Satieho a Francise Poulenca a stejně jako všechny koncerty letošního ročníku festivalu se zaměří především na rafinovaný hudební humor.

další zpravodajství