Boskovice získají dotaci 62 milionů na polytechnické centrum

Zdá se, že problém s dírou po nedokončené stavbě sportovní haly u základní školy na Slovákově ulici je vyřešen. Boskovice obdrží dotaci na stavbu Centra polytechnické výchovy a vzdělávání z takzvaných evropských peněz, a to v plné požadované výši přibližně 62 milionů korun. Celkem má stavba stát 72,5 milionu.

Vizualizace budoucího centraVizualizace budoucího centra

Že město dotaci získá, potvrdil Ohlasům ředitel územního odboru Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pro Jihomoravský kraj Ljubomir Džingozov. „Vzhledem k výsledkům hodnocení u ostatních projektů 46. výzvy zbude dostatek finančních prostředků na projekt Centra polytechnické výchovy, aby mohla být poskytnuta dotace v plné požadované výši,“ uvedl ředitel odboru. A na doplňující dotaz, jestli tedy město získá celých 62 milionů odpověděl jasně: „Ano, přesně tak.“

IROP informace oficiálně zveřejní až koncem měsíce, ale vzhledem k tomu, jak dopadl přezkum a opravné hodnocení u dalších projektů, je již nyní jasné, že peněz na plné vyhovění boskovické žádosti bude dost.

Zjištění Ohlasů bylo novinkou i pro vedení boskovické radnice. „Informaci o přidělení dotace zatím nemáme. Pokud by město dotaci získalo, jednalo by se o výrazný finanční příjem městského rozpočtu. Projekt Centra polytechnické výchovy a vzdělávání díky novému zázemí a pomůckám podpoří zkvalitnění výuky pracovních činností, ale také přírodovědných předmětů, informatiky i společenských věd. K modernizaci areálu školy přispějí také venkovní učebny, přibudou parkovací stání,“ zhodnotila přidělení dotace a přínos projektu místostarostka Dagmar Hamalová (KDU-ČSL).

Podle dřívějších informací by se u školy na Slovákově mělo v ideálním případě začít stavět už na jaře příštího roku. Hotovo by mohlo být asi za rok, a nové centrum by tak žákům začalo sloužit ve školním roce 2019/2020. „Stavebním pracím by předcházely nezbytné administrativní kroky spojené s podpisem smlouvy o poskytnutí dotace, výběrová řízení a následně by mohly probíhat činnosti stavební. Dokončení projektu se předpokládá v roce 2019,“ potvrdila Dagmar Hamalová.

Centrum polytechnické výchovy a vzdělávání

Centrum polytechnické výchovy a vzdělávání by mělo obsahovat učebnu Dřevo-kovo výroba pro pracovní činnosti, vybavenou kromě multimediálních výukových prostředků modely funkčních strojních zařízení, pájecí soupravou, sadou ručního nářadí a školním regulovatelným zdrojem. Ve druhé učebně Techniky a technologií bude k dispozici školicí systém pro elektroniku, mechaniku, komunikaci, pneumatiku, hydrauliku, solární energii, větrnou energii a ohřev vody. Žáci si zde budou moci vyzkoušet školicí CNC soustruh, CNC frézku, kartézský robot, dopravní a třídicí stroj. A ve třetí Přírodovědné učebně budou žákům k dispozici mikroskopy včetně kamery se snímáním a přenosem dat pro projekci, preparáty pro mikroskopické práce, souprava senzorů pro snímání a přenos dat, mechanické soupravy pro stavby experimentů, souprava pro ukázky přírodních jevů, modelová sestava pro demonstraci přeměn energií, souprava robotického modelu stavebnicového typu, sada experimentů, biologické a fyzikální modely, 3D tiskárna, binokulární lupa a binokulární mikroskop a zabudované terárium a akvárium.

Kromě toho bude součástí areálu centra Venkovní přírodovědná učebna. Ta zahrnuje mobilní řečnický systém, projektor a projekční plochu. Venkovní prostor také zahrnuje zázemí pro pěstitelské činnosti kontejnerového typu a biotopové jezírko.

Výsledná cena 72,5 milionu neobsahuje jen náklady na postavení budovy, ale i terénní úpravy, sadové úpravy, parkoviště a další prvky. Konkrétně rozpočet stanovuje 12,9 milionu na vybavení a 59,6 milionu na stavbu. Stavební výdaje jsou dále specifikovány na 47,8 milionu na stavbu; 5,6 milionu na terénní úpravy, parkové úpravy a oplocení; 4,2 milionu na odvodnění lokality a 2 miliony na vybudování parkoviště.

Pokud vše půjde bez problému, bude to největší jednorázová investiční akce města za poslední roky. Množstvím peněz může být srovnatelná jen s rekonstrukcí koupaliště v roce 2009 nebo s opravou lázní o pět let dříve, kdy každá z akcí vyšla zhruba na 65 milionů korun. Zimní stadion sice stál více než 100 milionů, ale opravoval se postupně několik let, nikoli najednou.


Provoz novin vyžaduje hodně práce a peněz. Ohlasy už pátým rokem dotujeme z vlastní kapsy, protože v nich vidíme smysl a možnost zlepšit život v našem regionu. Našli jsme dostatek čtenářů, kteří mají o naše texty zájem, ale zatím jen málo těch, kteří by nám přispěli finančně. Navzdory tomu ale nechceme naše texty uzamykat jen pro platící, záleží nám na tom, aby se dostaly k co největšímu počtu čtenářů. Jestli nás rádi čtete, zvažte prosím pořízení předplatného. Bez dostatečného počtu platících čtenářů zanikneme.

další zpravodajství